منو دسترسی

بهترین خاک برای کاکتوس چیست؟

1400/08/24 در ساعت 11:37:00

برای گیاه کاکتوس ترکیبات خاصی از خاک وجود دارد که همه زمینه علمی دارند. در این مقاله درباره مطلب بهترین خاک برای کاکتوس چیست؟ می خوانیم.

بهترین خاک برای کاکتوس چیست؟

برای گیاه کاکتوس ترکیبات خاصی از خاک وجود دارد که همه زمینه علمی دارند. در این مقاله درباره مطلب بهترین خاک برای کاکتوس چیست؟ 

اینکه خاک کاکتوس چه باشد و از چه ترکیباتی تشکیل شده باشد به اندازه کاکتوس، نوع کاکتوس، رطوبت و دما بستگی دارد. در وقع اینکه نوع خاک کاکتوس و ترکیب مناسب خاک برای کاکتوس بستگی به این دارد که در چه منطقه ای هستید. اما در شرایط کلی می توان خاک مناسبی که برای کاکتوس وجود دارد را به فرمول زیر بیان کرد که در همه مناطق قابل استفاده است.

ترکیب مناسب برای خاک کاکتوس

فرمول بهترین خاک برای خاک کاکتوس که در همه شرایط می توان از آن استفاده کرد، 70 درصد ماسه، 20 درصد پیت ماس و 10 درصد ورمی یا گود گاوی استریل است. ممکن است که تهیه کود گاوی کهنه کمی سخت به نظر برسد، اما باید بدانید که این ترکیبب برای گیاه شما معجزه می کند. با وجود کود گاوی کهنه و استریل گیاه کاکتوس شما رشد زیادی پیدا می کند. در مقابل اگر کود حیوانی استریل نباشد، باعث به وجود آمدن لکه های سیاه و تیره ای بر روی گیاه می شود. بهتر است برای استریل کردن کود گاوی قبل از استفاده آن را با قارچ کش و حشره کش استریل کنید. در این صورت دیگر گیاه شما آسیب ندیده و رشد خوبی را هم خواهد داشت.

بعلاوه شما همیشه میتوانید از خاکهای مخصوص کاکتوس که به صورت بسته بندی به فروش میرسند از جمله خاک مخصوص کاکتوس بهکام و خاک مخصوص کاکتوس تک گل تهیه کنید، ویژگی این خاکها این است که دردسر مخلوط کردن و استفاده کردن از قارچکشها را دیگر تجربه نخواهید کرد. 

ماسه

مهم ترین عاملی که در رشد کاکتوس ها وجود دارد، ماسه است. وجود ماسه در بهترین خاک برای کاکتوس بسیار حیاتی است. اما اگر بخواهیم بهترین نوع آن را برای خاک کاکتوس ها انتخاب کنیم بهتر است بگوییم که نوع رودخانه ای آن از همه مناسب تر است. ماسه رودخانه ای از آهک و نمک عاری است و این عامل مهم در مناسب بودن آن و انتخاب آن برای خاک کاکتوس ها است.

اگر ماسه هایی که از کوه ها و یا معادن هستند را انتخاب می کنید اول بدانید که برای این کار مناسب نیستند و دوما بهتر است در صورت استفاده آن را با آب بشویید تا خاک ان خارج شود. بهترین سایز ماسه بین 2 تا 5 میلی متر است. ماسه هیچ ماده مغذی ندارد و باید از دیگر ترکیباتی که مواد مغذی دارند استفاده شود.

پیت ماس

از پیت ماس های درجه یک برای و خارجی می توان برای بهترین ترکیب خاک کاکتوس استفاده کرد. پیت ماس دارای مواد مغذی است ولی مقدار آن خیلی زیاد نیست.

پیت ماس درجه یک

ورمی کمپوست

مصرف بیش از اندازه این ماده برای خاک باعث می شود تا ریشه گیاه بپوسد. باید مقدار آن 10 درصد باشد و بیشتر از این اندازه هم نباشد تا آسیبی به گیاه شما وارد نشود. با این ترکیب دیگر نیازی نیست که در این ترکیب سنگریزه کف گلدان بریزید.  این ترکیب زهکشی بالایی دارد.

زهکشی خوب در ترکیب خاک باعث می شود تا آبی در خاک باقی نماند و ریشه گیاه هم خشک نشود. دیگر مورد این است که پشه سیاه که باعث آسیب رساندن به ریشه گیاه می شود هم در این ترکیب خاک نابود شده و نمی تواند زندگی کند.

خرید خاک مناسب برای کاکتوس

برای خرید بهترین خاک برای کاکتوس  به موارد زیر دقت کنید.

  • خرید ماسه و پیت ماس و ورمی کمپوست را هم می توانید با هم و هم جدا جدا انجام دهید و در نهایت با هم با درصد مناسب ترکیب کنید.
  • تهیه خاک کاکتوس به صورت جدا جدا هزینه کمتری دارد.
  • اگر کاکتوس شما از انواع بیابانی است، بهتر است ماسه و شن و خاک را با هم ترکیب کنید اما اگر از نوع استوایی است از پیت بیشتری استفاده کنید.
  • از همان ابتدا به ترکیبات خاک و مقدار دقیق آن دقت داشته باشید.
  • اسیدیته خاک بالا نباشد.
  • خاک کمترین رطوبت را باید داشته باشد.
  • کاکتوس ماسه خالی را اصلا دوست ندارد.

آیا می توان خاک کاکتوس را پس از مدتی عوض کرد؟

در حالت عادی کاکتوس ها اصلا نیازی به تعویض خاک ندارند اما اگر نشانه هایی از حال بد گیاه مثل بی حالی و پژمردگی را در ان مشاهده کردید، بهتر است که خاک گلدان تعویض شود. اگر حال بد گیاهتان به دلیل خاک باشد، خیلی زود باید نسبت به تعویض خاک اقدام کنید. در واقع اگر عواملی مثل قبرچ گیاه و یا رطوبت زیاد خاک در آن حدی نیست که ضرری به گیاه برسد، بهتر است که نسبت به تعویض خاک گلدان اقدام کنید. برای خرید خاک گلدان می توانید در سایت گیاهامی خرید خود را انجام دهید.

نکات مهم در ترکیب بهترین خاک برای کاکتوس

بعد از اینکه ترکیبات مناسب برای خاگ کاکتوس را تهیه کردید، باید آن را روی شعله و حرارت قرار دهید تا رطوبت آن کاملا از بین برود. بعد با قارچ کش ها خاک را استریل کنید. اصلا از خاک برگ و باغچه برای گیاه کاکتوس استفاده نکنید.

بهترین مکمل برای خاک کاکتوس چیست؟

زغال از بهترین مکمل ها برای بهترین خاک کاکتوس می باشد. زغال خاصیت غیرقارچی دارد که با هر بار آبیاری گیاه، خاک قارچ کشی می شود. در این صورت نیاز هم به قارچ کشی شیمیایی ندارید. احتمال اینکه گیاه شما قارچی شود هم خیلی کم می شود. زغال مقدار زیادی پتاس دارد که به رشد گیاه کاکتوس خیلی کمک می کند.

بهترین کود گیاهان آپارتمانی

1400/07/26 در ساعت 16:48:56

برای رشد و نمو گیاهان به خاک مناسب احتیاج است. برای آنکه بهترین کود گیاهان آپارتمانی را برای گیاهان خودمان انتخاب کنیم، باید با این مقاله تا انتها همراه شویم. کودها در ترکیب و مواد معدنی و شیوه ساخت با یکدیگر متفاوت هستند. بعضی از کودها برای گیاهان دارای برگ و گل مناسب هستند و برخی دیگر برای گیاهان

بهترین کود گیاهان آپارتمانی

بهترین کود برای بونسای

1400/09/28 در ساعت 15:58:03

برای نگهداری درست و اصولی از بنسای باید به مواد مورد نیاز برای رشدش توجه کرد. اگر می خواهید بنسای شما رشد خوبی را داشته باشد، خرید بهترین کود بنسای را فراموش نکنید.

بهترین کود برای بونسای

مشخصات بهترین بذر گل نیلوفر

1400/09/22 در ساعت 16:30:44

برای خرید بهترین بذر گل نیلوفر بهتر است درباره مشخصات آن کمی اطلاعات کسب کنید و سپس بهترین بذر گل نیلوفر را انتخاب کرده و با نحوه کاشت درست، آن را بکارید. یک بذر خوب در زمان مناسبی رشد کرده و سبز می شود. بذر خوب در نور کم هم می تواند رشد کند و بالا بیاید ولی نور باید کافی باشد.

مشخصات  بهترین بذر  گل نیلوفر

آموزش کاشت بذر گل شقایق

1400/09/22 در ساعت 16:16:36

گل های شقایق بسیار زیبا هستند. گل شقایق را می توان از بهترین گیاهان برای تکثیر و گل دهی در گلدان و باغچه دانست. در این مطلب درباره آموزش کاشت بذر گل شقایق می خوانیم. کاشت بذر گل شقایق بهترین روش برای تکثیر گل شقایق است. مراحلی که در ادامه بیان می شود برای کاشت بذر گل شقایق است.

آموزش کاشت بذر گل شقایق

کاشت بذر گل میخک

1400/09/22 در ساعت 16:00:47

گل میخک با نام علمی Dianthus شناخته شده است. این گل توسط گیاه شناسی یونانی به نام تئوفرستوس کشف شد. این گل در ابتدا دیانتوس نامیده شد. گلی بومی در نزدیکی خاور میانه است. در این مقاله تحت عنوان خرید بهترین بذر گل میخک به نحوه کاشت و ویژگی های بذر میخک می پردازیم.

کاشت بذر گل میخک

کاشت بذر گوجه فرنگی

1400/09/22 در ساعت 15:28:48

گوجه فرنگی هم مانند دیگر گیاهان نیاز به محیطی ایده ال دارد تا بتواند رشد کند. کاشت و خرید بهترین بذر گوجه فرنگی را در این مطلب بررسی می کنیم، تا نحوه رشد خوب و خوشمزه تر شدن گوجه فرنگی هایتان را یاد بگیرید. گوجه فرنگی در شرایط و محیط های خاصی رشد می کند و در همه نقاط کشور نمی تواند رشد کند.

کاشت بذر گوجه فرنگی
نظر جدید
0%

سبد خرید