منو دسترسی
کودهای حاوی npk

کود NPK

گیاهان برای رشد سالم به طیف وسیعی از مواد غذایی نیاز دارند. این مواد غذایی به طور طبیعی در خاک وجود دارند و همچنین می‌توان آن‌ها را به شکل کود برای افزایش سرعت رشد، بازده و عملکرد محصول به خاک اضافه کرد. سه عنصر اصلی در فرایند رشد گیاه نیتروژن، پتاسیم و فسفر هستند. در صفحۀ کود و تغذیه به طور مفصل از نقش هر یک از این عناصر و علائم کمبود آن صحبت کردیم؛ در زیر لیست کامل کودهای npk که در سایت گیاهامی موجود است خدمت شما عرضه می‌شود و در آدامه به طور مختصر به نکات مهم سه عنصر اصلی اشاره می‌کنیم.

لیست کودهای حاوی npk

فیلتر کنید:

محدوده قیمت

0
10000000000
از 0تا 10,000,000,000 تومان
برو
لیست محصولات :

کود NPK

گیاهان برای رشد سالم به طیف وسیعی از مواد غذایی نیاز دارند. این مواد غذایی به طور طبیعی در خاک وجود دارند و همچنین می‌توان آن‌ها را به شکل کود برای افزایش سرعت رشد، بازده و عملکرد محصول به خاک اضافه کرد. سه عنصر اصلی در فرایند رشد گیاه نیتروژن، پتاسیم و فسفر هستند. در صفحۀ کود و تغذیه به طور مفصل از نقش هر یک از این عناصر و علائم کمبود آن صحبت کردیم؛ در ادامه به طور مختصر به نکات مهم سه عنصر اصلی اشاره می‌کنیم.

انواع کود NPK

کودها غذای گیاهان هستند که به صورت گرانول، پودر یا مایع تولید می‌شوند. به زبان ساده می‌توان گفت کود NPK کودی است که حاوی سه عنصر اصلی باشد. اعدادی که برای معرفی این کود استفاده می‌شود نیز نشان دهندۀ مقدار شرکت هر عنصر در واحد حجمی کود مورد نظر است. کود NPK با نام‌های دیگری مانند کود کامل، کود همه منظوره و کود ترکیبی شناخته می‌شود. روی بسته‌بندی آن اعداد دقیق مواد تشکیل دهنده درج شده است. اگر سه عدد اصلی کود NPK با هم یکسان باشند آن را با نام کود متعادل معرفی می‌کنند؛ کودهایی مانند 20-20-20 و 10-10-10 از کودهای متعادل هستند. کودهایی که اعداد متفاوتی روی آن‌ها ثبت شده یکی از عناصر را با غلظت بیشتری به خاک اضافه می‌کنند بنابراین به هدف خاصی و در زمان خاصی استفاده می‌شوند.

نیتروژن

نیتروژن رشد برگی یا رویشی را افزایش می‌دهد و در بهار و اوایل تابستان بیشتر مورد نیاز است. از مصرف کودهای با نیتروژن بالا در اواخر فصل رشد خودداری کنید. کودهای نیتروژن بالا غالبا برای تغذیۀ چمن به کار می‌روند.

فسفر

فسفر سبب توسعۀ ریشه می‌شود و هنگام کاشت به ویژه در پاییز به مقدار بیشتری نیاز است. پودر استخوان حاوی درصد بالای فسفر است.

پتاسیم

پتاسیم به شکل‌گیری گل و میوه کمک می‌کند بنابراین حضور آن به مقدار کافی در اواخر بهار تا پایان تابستان نیاز است.

انتخاب بهترین کود NPK

هنگام انتخاب کود NPK هدف از مصرف کود را در نظر بگیرید. اگر گیاهان پوششی یا فضای سبز مانند چمن، انواع پرچین یا پاپیتال را پرورش می‌دهید کود نیتروژن بالا توصیه می‌شود. برای پرورش سبزیجات مانند فلفل، گوجه فرنگی یا بادمجان به سراغ کود NPK با پتاسیم بالا بروید. پیش از تهیۀ هر کودی درصد دقیق ترکیبات آن را مطالعه کنید. در صفحۀ کود سبزیجات نکات انتخاب کود برای پرورش سبزیجات را مطالعه کنید. اگر سرعت اثر کود برای شما در اولویت است از کود مایع و اگر ماندگاری کود در خاک مهم است از کود گرانوله استفاده کنید. 

افزودن ماژول جدید
0%

سبد خرید