منو دسترسی
راهنمای خرید حشره کش گیاه

حشره کش و آفت کش گیاه

مشاهده همه محصولات

خرید حشره کش گیاه

علاوه بر اینکه گیاه شما به خاک و نور و مواد مغذی برای رشد نیار دارد، آفت کش و حشره کش گیاهان آپارتمانی هم از عوامل مهم در رشد گیاهان است. اینکه چه نوع سمی را برای گیاه انتخاب کنیم به نوع گیاه شما بستگی دارد. غلظت سم هم بر اساس نوع گیاه و آسیب وارد آمده به گیاه شما تنظیم می شود. در این مطلب درباره نحوه استفاده و چگونگی استفاده از حشره کش گیاهان آپارتمانی می خوانیم و شما را برای خرید حشره کش گیاه راهنمایی خواهیم کرد. 

خرید حشره کش گیاه

چرا خرید حشره کش گیاهان آپارتمانی لازم است؟

گل و گیاه موجودات زنده ای هستند که نیاز به مراقبت کردن دارند. باید علاوه بر آبیاری و خاک مناسب خرید حشره کش گیاهان آپارتمانی را برای نگهداری از آنان در برنامه خود قرار داده و استفاده کنیم.

برای انکه عملکرد بهتری در سم پاشی گل و گیاه داشته باشیم باید به نوع گل و گیاه و حساسیت ها و خصوصیات آن ها توجه داشته باشیم. برای از بین بردن آفت گیاهان باید از حشره کش و سم های کارساز استفاده کنیم. اگر گیاه گرفتار آفت، شته، قارچ و یا پشه های ریز شود، سلامت خود را از دست می دهد. به گیاهان خود عشق بورزید و از ان ها خوب مراقبت کنید.

بهترین سم برای گیاهان آپارتمانی چیست؟

شاید سم ها و آفت کش ها به تنهایی نتوانند آفت و حشرات را از گیاه دور کرده و از بین ببرند پس بهتر است که از یک فرمول خاص یرای از بین بردن حشرات در سم استفاده کرد. از بهترین سم ها برای گیاهان خانگی می توان به دو نوع از ان ها اشاره داشت.


سم دیازینون چیست؟

به عقیده کارشناسان گل و گیاه، از بهترین سم ها می توان نام دیازینون را برای گل و گیاه به میان اورد. این سم خیلی خوب سوسک و شته را از بین می برد. البته باز هم انتخاب سم بستگی به نوع و نژاد در گیاه شما دارد. اما می توان گفت که این نوع سم سازگاری خیلی خوبی با بیشتر گیاهان دارد. پس برای خرید حشره کش گیاهان آپارتمانی انتخای سم دیازینون بسیار مناسب است.

سم مالاتیون چیست؟

سم مالاتیون هم از بهترین سموم برای از بین بردن حشرات و آفت در گیاهان است. این سم برای از بین بردن هزارپا و شپش در گیاهان مورد استفاده است. به طور کلی موجودات و حشراتی که در خاک وجود دارند و به رشد گیاهان آسیب می زند را از بین می برد. استفاده از این سم باید با توجه به فرمول خاصی باشد که از طرف شرکت سازنده معرفی می شود تا گیاه آسیب نبیند و از بین نرود. طرز استفاده از سموم و غلظت در ان ها در سلامت گیاهان بسیار اهمیت دارد.

زمان استفاده از حشره کش گیاهان آپارتمانی

برای اینکه از گل و گیاه خود مراقبت کنید و اصولی هم این کار را انجام دهید، نیاز به استفاده از سم گیاهان خانگی است. زمان استفاده از آفت کش گیاه بستگی به عوامل زیر دارد.

 • نوع گل
 • شرایط اقلیمی
 • محل و مکانی که گیاه قرار دارد


سم پاشی در گیاهان اپارتمانی

قبل از اینکه بخواهید سم پاشی در گل و گیاه را شروع کنید باید به خرید حشره کش گیاهان آپارتمانی از نوع بهترین آن اقدام کنید. سم های مورد استفاده برای گیاهان خانگی به دو دسته تقسیم می شوند. یکی سم های شیمیایی هستند و دیگری سم های خانگی هستند. سم های شیمیایی به شکل پودر و محلول در بازار وجود دارند.

قبل از اینکه بخواهید از سم ها برای از بین بردن آفت گیاه استفاده کنید باید قسمت هایی که دچار آسیب دیدگی شده است را از گیاه جدا کنید. سپس با گرفتن مشاوره از یک کارشناس گل و گیاه، سم و آفت کش مناسب گیاه خودتان را خریداری کنید. بر طبق دستور مصرفی که بر روی جعبه وجود دارد آن را مصرف کنید.

سم پاشی در گیاهان اپارتمانی

مزیت استفاده از حشره کش گیاهان آپارتمانی

آفت های گیاه همیشه سلامت گیاهان را به خطر می اندازد. اجرای عملیات سم پاشی برای گل و گیاه فرمول خاصی دارد. اصولی وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

 • اجرای اصولی کار
 • در دسترس بودن
 • اعزام متخصصان حرفه ای
 • قیمت مناسب

نکات مهم در سم پاشی گیاهان خانگی

 • دمای مناسب
 • آب مناسب سم پاشی
 • درچه نازل
 • نوع سم

دمای مناسب برای سم پاشی گیاهان خانگی

دمای مناسب در سم پاشی درست گیاهان بی تاثیر نیست. مثلا برای استفاده از سموم سیستمیک باید دما بین 17 تا 30 درجه سانتیگراد باشد. اگر دما در هنگام سم پاشی پایین باشد، شیره آوندی در گیاه خیلی خوب برقرار نمی شود. در نتیجه سم اثر خوبی نخواهد داشت. اگر هم دما زیاد باشد. مثلا دمای بالای 32 درجه باعث می شود که سم تبخیر شود قبل از اینکه بر روی گیاه اثرگذار باشد. بهتر است در فصل های گرم و ساعات گرم روز سم پاشی را انجام ندهید.

درچه نازل در سم پاشی گیاهان چیست؟

اندازه و فشار در سم پاشی گیاهان بسیار اهمیت دارد. اگر فشار نازل خیلی زیاد باشد، باعث می شود که به گیاه آسیب برسد. همچنین باعث می شود که سم با فشار زیاد به برگ ها برخورد کند و باعث ریزش برگ ها شود. بهتر است نازل به صورت پودری و با فشار مناسب باشد. در این صورت از هدر رفتن سم جلوگیری شده و به همه جای گیاه سم می رسد.

آب مناسب در سم پاشی

بهتر است برای اینکه سم ها تاثیر بیشتری بر گیاه بگذارند از اب خالص استفاده شود. آب آلوده با املاح بالا باعث می شود که سم خوبی نداشته باشیم. ممکن است پی اچ تغییر زیادی داشته باشد و بر روی گیاهان هم اثر منفی بگذارد.

آب مناسب در سم پاشی

حشره کش گیاهان آپارتمانی در زمستان

 • بهتر است حشره کش گیاهان آپارتمانی را در زمستان بعد از انجام هرس در گیاهان انجام دهید.
 • بهتر است حداقل یک هفته قبل از اسنکه جوانه ها متورم شوند، سم پاشی را انجام دهید.
 • تنه درختان در سم پاشی بسیار اهمیت دارد و از شاخه ها هم مهم تر است. سم پاشی سایه انداز درختان را هم فراموش نکنید.
 • سم و یا حشره کش گیاهان آپارتمانی را قبل از مصرف با آب ولرم مخلوط کرده و بعد داخل سم پاش بریزید.

استفاده از حشره کش برای گیاهان

به طور طبیعی ممکن است برای گل و گیاهان مشکلاتی خاصی ایجاد شود. که این مشکلات باعث برخی آسیب ها در گیاهان می شود. اگر شاهد این مسئله بودید. که گیاه شما آفت زده است. برای برطرف کردن این موضوع باید از حشره کش گیاه استفاده کنید. البته این نکته مهم را فراموش نکنید. باید از یک حشره کش مناسب استفاده کنید. چرا که اگر حشره کشی که انتخاب میکنید مناسب نباشد. باعث آسیب و ضرر برای گیاهان خواهد شد. همچنین برای استفاده از حشره کش شما باید یک سری اصول و مراقبت های لازم را بدانید. سپس نسبت به سم پاشی اقدام کنید.

انواع سم حشره کش

 • سموم گوارشی
 • سموم تماسی
 • سموم تدخینی
 • سموم قابل تجزیه زیستی
 • سموم غیر قابل تجزیه زیستی

چه زمانی باید از حشره کش گیاه استفاده کنیم؟

برای استفاده از حشره کش باید بدانید. چه زمانی گیاه نیاز به سم پاشی با حشره کش را دارد. چرا که ممکن است در برخی موارد مشکلات ایجاد شده برای گیاه به خاطر آبیاری بیش از حد و یا کم، همچنین کم و یا زیاد بودن نور و خیلی از موارد دیگر باشد. اما یک گیاه که آفت زده است. نیاز به سم پاشی دارد. که در ادامه با برخی از این نشانه ها آشنا خواهید شد.

 • زمانی که مشاهده کردید. اطراف گلدان حشره هایی مانند پشه قرار دارد. که بر روی برگ و یا ساقه حرکت می کنند. در این صورت باید از حشره کش گیاه استفاده کنید.
 • همچنین روی برگ و یا ساقه لکه های سفید رنگ مخملی قرار دارد.
 • روی برگ گیاه و یا ساقه ها لکه های بسیار ریز سیاه قرار دارد.
 • زمانی که برگ ها تغییر رنگ می دهند و ریزش آنها بسیار زیاد شده است.
 • برگ های گیاه به صورت خورده شده و تکه تکه می باشد.
 • زمانی که برگ های گیاه براق است. که این موضوع مربوط به یکی از انواع افت ها می باشد.

بعد از سم پاشی چه کارهایی باید انجام داد؟

پس ار اینکه از حشره کش گیاه استفاده کردید و مراحل سم پاشی به اتمام رسید. به هیچ عنوان نباید به گیاه دست بزنید و یا آن را شستشو دهید. گیاه را نباید در مقابل نور مستقیم قرار دهید. ظرفی که از آن برای سم پاشی استفاده کردید را حتما شستشو دهید. سعی کنید مرتباه گیاه را بررسی نمایید. حتما سم پاشی را در بالکن و یا فضای باز انجام دهید. همچنین به هیچ عنوان به گیاه و یا مواد سم پاشی دست نزنید چرا که مواد سمی باعث ایجاد حساسیت و عوارض پوستی می شود. نسبت به مواردی که گفته شد توجه کافی داشته باشید.

نکات مهم هنگام استفاده از سم برای گیاهان

همانطور که میدانید در هنگام استفاده از سم برای آفت کشی لازم است. یک سری نکات مهم و ایمنی را در نظر داشته باشید. به طور کلی حشره کش گیاه انواع مختلفی دارد. که این سم ها به صورت پودر و یا محلول می باشد. که با توجه به دستورالعمل های نوشته شده بر روی آن می توانید سم پاشی را انجام دهید.

نکات مهم هنگام استفاده از سم برای گیاهان

 • سم پاشی را باید در تراس، حیاط و یا فضای آزاد انجام دهید. برای انجام سم پاشی لباس مناسب و بلند بپوشید تا پوستتان با مواد برخورد نکند. حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید و عینک بزنید.
 • کودکان و یا افرادی که بیماری دارند نباید به هیچ عنوان هنگام انجام سم پاشی حضور داشته باشند.
 • برای استفاده از حشره کش گیاه ابتدا کمی از سم را روی گیاه تست کنید. در صورت نبود هیچ مشکلی سم پاشی را انجام دهید.
 • بعد از انجام سم پاشی گیاه تکان ندهید بگذارید در همان محل قرار داشته باشد. تا کاملا خشک شود.
 • و در آخر دستان و لباس های خود را با دقت بشویید.

دسته بندی حشره کش ها از نظر شیمیایی

 • ارگانوفسفره
 • کاربامات ها
 • ارگانو کلرها
 • پیرتروئیدها
 • سموم بیولوژیکی

مراقبت های لازم برای گیاهان

همانطور که میدانید گیاهان نیز نیاز به مراقبت و توجه دارند. همین مراقبت ها باعث می شود گیاهانی سالم و بدون مشکل را داشته باشید. بهتر است مرتبا گیاهان خود را کنترل نمایید. در صورتی که در گیاه آفت را مشاهده کردید. باید سریع از حشره کش گیاه استفاده کنید. زمانی که دیدید برگ های گیاهان شما زرد شده است. سریعا برگ های آسیب دیده را جدا کنید. بهتر است هر یک ماه برگ های گیاه را بشویید. در صورتی که برگ های گیاه لکه های سفید مخملی و یا تیره بر روی آن مشاهده کردید سریعا مراحل سم پاشی را انجام دهید. به طور کلی برای اینکه گیاه شما دچار آفت نشود بهتر است برگ های گیاه را مرتبا بررسی نمایید.

فواید استفاده از قارچ کش ها

طبق پیش بینی های انجام شده میزان استفاده از قارچ کش ها به دلیل ضروری بودن برای امنیت غذایی جهان رو به افزایش است.قارچ کش ها به دلیل داشتن فواید زیاد و پیشگیری کننده ای که دارند،توانایی این را دارند که در اکوسیستم های آبزی به آب های سطحی ای که به آبریز های مربوط به کشاورزی در زمان فصل رشد برسند.به طور کلی عوارض و اثرات سم های قارچ کش از علف کش ها و حشره کش ها کمتر است. سم قارچ کش ها معمولا در میوه ها و سبزیجات استفاده می شود و در بازار جهانی این سم بیشتر از 30 درصد سهم بازار مربوط به آفت کش ها را گرفته است.یکی از پرمصرف ترین جای دنیا در مصرف قارچ کش ها ،اروپا است که در غلات ها و تولید انواع میوه ها با استفاده خاص در انگور و سبزیجات استفاده می کند. گروه های عمده ی قارچ کش ها به دی تیوکاربامات ها ، کلرو نیتریل ها ، مهارکننده های دمتیلاسیون (DMIs) و استروبیلورین ها تقسیم می شوند.و همچنین قارچ کش ها دارای عملکرد سیستمیک می باشند.این سم باعث می شود تا بذر ها در برابر پاتوژن های موجود در خاک در امان بمانند.

عملکرد سیستمیک یعنی چه؟

برای استفاده از قارچ کش ها باید آن را مستقیما روی بذر بپاشید، قارچ کش های زیادی از عملکرد سیستمیک بهره می برند، یعنی از طریق بافت هایی که در گیاهان موجود است جذب آن می شوند و آنها را از آفات و عوامل بیماری زا دور نگه می دارند.

سخن پایانی

در این مطلب همانطور که گفته شد با کاربرد و زمان استفاده از حشره کش گیاه آشنا شدید. همانطور که می دانید سم ها انواع مختلف و دستورالعمل هایی دارند. قبل از انجام سم پاشی در ابتدا باید گیاه را به خوبی بررسی نمایید تا از وجود آفت به خوبی مطمئن شوید. سپس نسبت به سم پاشی اقدام نمایید. برای انجام سم پاشی نیز باید یک سری نکات مهم و ایمنی را در نظر داشته باشید.

سوالات متداول

هنگام استفاده از حشره کش برای گیاهان باید به چه نکاتی توجه کرد؟
هنگام استفاده از حشره کش برای گیاهان باید به چه نکاتی توجه کرد؟

سم پاشی را باید در تراس، حیاط و یا فضای آزاد انجام دهید. برای سم پاشی لباس مناسب بشوید تا پوستتان با مواد برخورد نکند. از ماسک و عینک حتما استفاده کنید. کودکان و یا افرادی که بیماری دارند نباید در هنگام انجام سم پاشی حضور داشته باشند. بعد از انجام سم پاشی به هیچ عنوان به گیاه دست نزنید اجازه دهید تا کاملا خشک شود. همچنین در آخر دستان و لباس های خود را به خوبی بشویید.

چه زمانی باید سم پاشی برای گیاه را انجام داد؟
چه زمانی باید سم پاشی برای گیاه را انجام داد؟

زمانی که مشاهده کردید. اطراف گلدان حشره هایی مانند پشه قرار دارد. روی برگ و یا ساقه لکه های سفید رنگ مخملی قرار دارد. و یا همچنین لکه های بسیار ریز سیاه بر روی برگ و یا ساقه قرار دارد. زمانی که برگ گیاه تغییر رنگ می دهد و یا ریزش آنها بسیار زیاد است. موقعی که برگ گیاه براق می باشد که این مربوط به وجود یک نوع آفت در گیاه می باشد. و در آخر زمانی که برگ گیاه خورده شده و یا تکه تکه می باشد.

مراقبت های لازم برای گیاهان شامل چه مواردی می باشد؟
مراقبت های لازم برای گیاهان شامل چه مواردی می باشد؟

بهتر است مرتبا گیاهان خود را کنترل نمایید. زمانی که دیدید برگ های گیاه زرد و یا سوخته است. سریعا برگ های آسیب دیده را جدا کنید. بهتر است هر چند وقت برگ های گیاه را بشویید. همچنین در صورتی که مشاهده کردید لکه های سفید رنگ و یا سیاه بر روی برگ و یا ساقه قرار دارد. سریعا سم پاشی را انجام دهید.

افزودن ماژول جدید
0%

سبد خرید