منو دسترسی
کود سبزیجات

کود سبزیجات

کاشت سبزیجات در باغچۀ خانه می‌تواند ضامن مصرف سبزیجات سالم باشد در صورتی که مصرف کود سبزیجات کنترل شود. پرورش انواع سبزیجات در باغچه و گلدان با ایجاد بستر کشت و تغذیۀ مناسب امکان پذیر است. کافی است نیاز گیاه خود را بشناسید و به مقدار نیاز مواد غذایی در اختیار آن قرار دهید تا محصولاتی با کیفیت مطلوب و سلامت برداشت کنید. در ادامه این مطلب با انواع سبزیجات و کودهای مخصوص سبزیجات آشنا خواهید شد.

فیلتر کنید:

محدوده قیمت

35000
65000
از 35,000 تومانتا 65,000 تومان
برو

کود سبزیجات

کاشت سبزیجات در باغچۀ خانه می‌تواند ضامن مصرف سبزیجات سالم باشد در صورتی که مصرف کود سبزیجات کنترل شود. پرورش انواع سبزیجات در باغچه و گلدان با ایجاد بستر کشت و تغذیۀ مناسب امکان پذیر است. کافی است نیاز گیاه خود را بشناسید و به مقدار نیاز مواد غذایی در اختیار آن قرار دهید تا محصولاتی با کیفیت مطلوب و سلامت برداشت کنید.

انواع سبزیجات

با به کار بردن نام سبزیجات اغلب تنها انواع سبزیجات برگی مانند ریحان، شاهی، جعفری، گشنیز و تره در نظر می‌آید. حقیقت این است که سبزی در تعاریف مختلف می‌گنجد و در هر یک از این تعریف‌ها دسته‌بندی متفاوتی ایجاد شده است. رایج‌ترین دسته‌بندی که بر حسب ویژگی قسمت خوراکی است را در ادامه شرح می‌دهیم.

 • سبزی ریشه‌ای: هویج، چغندر لبویی، شلغم، تربچه
 • سبزی پیازی: پیاز، سیر، موسیر، پیازچه، تره‌فرنگی، تره ایرانی
 • سبزی غده‌ای: سیب زمینی، سیب زمینی ترشی
 • سبزی جالیزی: خیار، هندوانه، کدو، خربزه، طالبی
 • سبزی تیره کلم سانان: گل کلم، کلم تکمه، کلم قمری، کلم سبز، کلم پیچ
 • سبزی خورشتی: اسفناج، کرفس، جعفری، ریواس، چغندر برگی، تره، گشنیز، شنبلیله، شوید
 • سبزی سالادی: کاهو، کاسنی، تره تیزک آبی
 • سبزی تیره سیب زمینی سانان: بادمجان، گوجه فرنگی، فلفل
 • سبزی تیره لوبیا سانان: لوبیا چشم بلبلی، نخود فرنگی، باقلا، ماش، عدس، نخود ایرانی
 • سبزی برگی یا سبزی خوردن: ریحان، مرزه، ترخون، شاهی، نعناع، تره ایرانی، تربچه
 • سبزی متفرقه: بلال، مارچوبه، قارچ، بامیه، آرتیشو

میزان کوددهی سبزیجات

توصیه می‌کنیم پیش از شروع مصرف کود برای پرورش سبزیجات در باغچه، نیاز سبزیجات و کمبود عناصر خاک را بررسی کنید. گیاهان خوراکی برخی از عناصر غذایی را به مقدار کم از خاک دریافت می‌کنند و برخی دیگر را به مقدار بیشتر. طبیعتا عناصری که به مقدار زیاد از خاک توسط گیاه جذب می‌شوند به سرعت کم شده و در ادامۀ رشد علائم کمبود آن‌ها نمایان می‌شود. کلید پرورش صحیح سبزیجات تطبیق استراتژی کوددهی با مراحل رشدی سبزیجات است. به تدریج با تجربه‌ای که کسب می‌کنید زمان و مقدار کوددهی برای هر نوع سبزی را خواهید آموخت. سبزیجاتی که در خاک متخلخل با زهکشی بالا رشد می‌کنند باید مرتبا تغذیه شوند چرا که در این خاک‌ها میزان آبشویی بالاتر است. برای پرورش سبزیجات در چنین خاکی، در طول فصل رشد، استفاده از کودهای NPK هر 4-3 هفته یک مرتبه توصیه می‌شود. اما سبزیجاتی که در خاک‌های رسی رشد می‌کنند نیاز به کوددهی کمتری دارند؛ در طول فصل رشد، هر 6-4 هفته یک مرتبه کوددهی کافی است. و در آخر سبزیجاتی که در خاک آلی و غنی شده با کود دامی رشد می‌کنند معمولا نیازی به تغذیه ندارند.

انواع نیاز غذایی در سبزیجات

گیاهان با دریافت انرژی از خورشید و مواد غذایی از خاک رشد می‌کنند. به تدریج با جذب مواد غذایی از خاک توسط ریشۀ گیاه، خاک شروع به ضعیف شدن می‌کند برای جایگزین کردن این عناصر کوددهی ضروری است. کوددهی سبزیجات در اوایل بهار آغاز می‌شود. مقدار کود و تراکم برنامۀ غذایی بسته به نوع گیاه و وضعیت خاک دارد. برخی منابع سبزیجات را از نظر نیاز غذایی به سه دسته تقسیم کردند

 • گیاهانی که مقدار زیادی مواد غذایی از خاک جذب کرده و نیاز به کوددهی سنگین‌تری دارند. کلم بروکسل، طالبی، ذرت، بادمجان، ریواس، اسکواش، هندوانه، گوجه، کدو، گل کلم، فلفل، کلم بروکلی، خیار از این دست هستند.
 • دستۀ بعدی گیاهانی با نیاز غذایی متوسط هستند. این دسته به زهکشی خوب و مالچ نگهدارنده رطوبت نیاز دارند. هنگام آماده سازی زمین برای کاشت این گیاهان از کودهای آلی دامی استفاده نکنید چرا که سبب ایجاد لکه‌های گال بر روی پوست محصولات شود. سیب زمینی، سیب زمینی شیرین، لوبیا، بامیه، هویج و چغندر از این گیاهان هستند.
 • در نهایت گیاهان با نیاز غذایی کم را داریم. این سبزیجات با کوددهی سبک نیز به خوبی رشد کرده و بازده دارند. برخی از انواع لوبیا، نخودفرنگی، ریحان، شلغم، خردل از این گیاهان هستند.

انواع کود سبزیجات

زمانی که برای خرید کود سبزیجات به فروشگاه‌های کشاورزی مراجعه ‌کنید عموما دو نوع کود مشاهده خواهید کرد؛ کود گرانوله و مایع. میان این دو کود برتری مطلقی وجود ندارد و انتخاب میان آن‌ها کاملا بسته به نوع کشت شما می‌باشد. کود گرانوله به راحتی قابل اعمال است؛ کافی است مقدار درج شده بر روی بسته‌بندی از کود گرانوله را روی خاک ریخته و به کمک شن‌کش کمی با خاک مخلوط کنید. پس از آن آبیاری کود به آرامی مواد غذایی را آزاد کرده و در طول فصل رشد در اختیار گیاه قرار می‌دهد. کود مایع اما کمی متفاوت است؛ اگر نیاز به تغذیۀ سریع دارید کود مایع توصیه می‌شود. کود مایع را به مقدار توصیه شده بر روی بسته‌بندی در آب حل کرده و هنگام آبیاری آن را اعمال کنید. این نوع کود پس از دو هفته نیاز به تکرار دارد.

خرید کود مخصوص سبزیجات

در متن بالا مرتبا تذکر دادیم که کوددهی بیش از اندازه به طور خاص در پرورش سبزیجات خسارت‌زا است. چرا که طعم و عطر بسیاری از آن‌ها مانند ریحان، نعناع، مرزه با حضور مقدار زیادی عناصر غذایی مطلوب نخواهد بود. ابتدا از کمبود عناصر در خاک اطمینان حاصل کنید سپس با توجه به نوع سبزیجاتی که می‌کارید بهترین کود را انتخاب کنید. در این میان نظرات تیم مشاورۀ گیاهامی نیز راهنمای خوبی خواهد بود. اگر پرورش سبزیجات را در گلدان شروع کرده‌اید علاوه بر کود به بستر کشت مناسب نیز نیاز دارید، در فروشگاه گیاهامی می‌توانید تمام اقلام مورد نیاز برای پرورش سبزیجات در باغچه یا گلدان را تهیه کرده و ثبت سفارش انجام دهید.
افزودن ماژول جدید
0%

سبد خرید