منو دسترسی
کود بامبو

کود بامبو

بامبو سال‌هاست که در خانه‌ها و فنگ‌شویی یک عنصر اصلی برای نمایش شانس و انرژی است. گیاهی که در این مطلب از آن به عنوان بامبو یاد می‌کنیم در واقع لاکی بامبو است که با گیاه بامبو بسیار متفاوت است. در این مطلب بعد از معرفی کودهای بامبو، نگهداری بامبو در آب و خاک و مشکلات آن را شرح خواهیم داد.

فیلتر کنید:

محدوده قیمت

0
10000000000
از 0تا 10,000,000,000 تومان
برو

کود بامبو

بامبو سال‌هاست که در خانه‌ها و فنگ‌شویی یک عنصر اصلی برای نمایش شانس و انرژی است. گیاهی که در این مطلب از آن به عنوان بامبو یاد می‌کنیم در واقع لاکی بامبو است که با گیاه بامبو بسیار متفاوت است. لاکی بامبو بیش از 5000 هزار سال است که در آسیای جنوب شرقی برای انرژی درمانی استفاده می‌شود. نگهداری این گیاه آسان است و برای ادارات و خانه بسیار مناسب است.

نگهداری بامبو در خاک

بامبو را می‌توان در فضای داخلی خانه، در باغچه، در گلدان‌های فضای باز یا در بسترهای بدون خاک نگهداری کرد. خاک بامبو را مرطوب نگه‌دارید ولی از آبیاری بیش از اندازه آن نیز خودداری کنید. در ادامه نحوۀ کوددهی بامبو در خاک را مطالعه کنید.

نگهداری بامبو در گلدان

برای نگهداری بامبو در خاک گلدان –ترجیحا در فضای بسته- یک کود متعادل  مناسب است. در تمام طول سال می‌توانید با کود مایع مخصوص بامبو فرمول یک یا گرین‌گروث هر 6-4 ماه یک مرتبه بامبو را تغذیه کنید. در ادامه مقدار کود مورد نیاز برای هر سایز گلدان را مشخص می‌کنیم.

قطر دهانه گلدان (سانتی‌متر)

ارتفاع گلدان (سانتی‌متر)

مقدار کود

18

15

1 قاشق غذاخوری

30

25

2 قاشق غذاخوری

50

30

4/1 پیمانه

60

35

2/1 پیمانه

90

90

1 پیمانه


نگهداری بامبو در باغچه

توصیه می‌شود که بامبو را در فضای باز نگهداری نکنید. دمای پایین و نور مستقیم آفتاب به سرعت بامبو را از بین می‌برند بنابراین اگر در شهری گرمسیر ساکن هستید و می‌توانید بامبو را دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید مجاز به نگهداری آن در محیط باز هستید. برای تقویت بامبو در باغچه در طول بهار و تابستان کودهای نیتروژن بالا که باعث افزایش رشد در سطح زمین و سبزی برگ‌ها می‌شود مناسب است. در طول پاییز و زمستان اما تمرکز کوددهی باید بر بخش توسعۀ ریشه و گسترش شاخه باشد بنابراین درصد مصرف فسفر و پتاسیم بالا می‌رود. اگر قصد دارید برای تقویت گیاه بامبو از کودهای دامی استفاده کنید کود اسب پوسیده و عاری از بذر علف هرز و بیماری گزینۀ مناسبی است. کود مرغ برای بامبو توصیه نمی‌شود. استفاده از کودهای دامی با مخت اما زمان اعمال این کود در پاییز است؛ سالی یک مرتبه اواخر پاییز کود اسب را با خاک سطحی باغچه ترکیب کنید تا کود زمان کافی برای آزاد سازی عناصر در طول سال را داشته باشد. در شرایط خاص و نیاز بالای گیاه می‌توان کود دامی را دو مرتبه در سال استفاده کرد؛ اوایل بهار و اواخر پاییز.  در صورت استفادۀ به موقع و صحیح از کود دامی نیازی به استفاده از کود شیمیایی در طول سال نخواهید داشت.

نگهداری بامبو در آب

  • یک گلدان شیشه‌ای را به طور کامل شستشو داده، ضدعفونی کنید. قطر گلدان شیشه‌ای باید 5 سانتی‌متر بیشتر از گیاه باشد.
  • کف گلدان را با مقداری سنگ یا پوکه صنعتی بپوشانید.
  • تعدادی بامبو لاکی را در آن قرار دهید.
  • در گلدان مقداری آب نسبتا خنک بریزید تا جایی که ریشه‌های بامبو کاملا پوشیده شود.
  • هر سه تا چهار هفته یک مرتبه می‌توانید از کودهای مایع بسیار سبک استفاده کنید. این کودها با نام کود مایع مخصوص بامبو در فروشگاه‌های کشاورزی در دسترس بوده و دستور مصرف آن روی بسته بندی درج شده است. در نگهداری بامبو در آب کنترل میزان کود بسیار مهم است چرا که در این شرایط خروج کود اضافی، مانند پدیده‌ای که در خاک رخ می‌دهد، ممکن نیست.
  • ریشه‌های بامبو را تحت نظر بگیرید و زمانی که حجم آن‌ها بیش از ظرفیت گلدان شد، گلدان را تعویض کنید.
  • هر 10-7 روز یک مرتبه آب گلدان را تعویض کنید.
  • بهداشت آب بسیار اهمیت دارد، از اضافه کردن موادی مانند قند به آب خودداری کنید چرا که سرعت رشد باکتری‌ها را بالا برده و سبب پوسیدگی گیاه می‌شود.
  • هر بار هنگام تعویض آب، جلبک‌های موجود در کف و کنار‌ه‌های گلدان را کاملا تمیز کنید.
  • بهتر است آبی که برای گلدان بامبو استفاده می‌کنید یک شب پیش از استفاده در هوا آزاد قرار گیرد تا کلر آن تبخیر شود.

نکات مهم در انتخاب لاکی بامبو

رعایت نکات نگهداری بامبو اهمیت بسیاری دارد اما در قدم اول باید گیاه سالم را به خانه ببرید. هنگام انتخاب گلدان بامبو به رنگ گیاه توجه کنید. رنگ سبز شفاف و شاداب بامبو نشان از سلامت آن است از انتخاب گیاهی با رنگ پریدگی یا زردی خودداری کنید. لکه‌های قهوه‌ای روی ساقه یا رنگ‌های خاکستری روی برگ‌ها نشان بیماری گیاه است. رنگ ساقه در تمام طول آن باید یکسان باشد. گیاه بامبو لاکی معطر نیست بنابراین اگر در نزدیکی آن بویی به مشام برسد احتمالا خبر از رشد باکتری‌ها و پوسیدگی می‌دهد.

بررسی علت زرد شدن گیاه بامبو و چگونگی رفع آن

زرد شدن برگ گیاهان به طور کلی خبر از قرار گرفتن آن‌ها در وضعیت نامطلوب می‌دهد. اگر شرایط دلخواه بامبو را فراهم کنید هیچ زمانی شاهد زردی برگ‌ آن نخواهید بود. این گیاه در آب، خاک و فضای داخلی یا خارجی زنده می‌ماند اما حالت ایده‌آل برای او زندگی در یک گلدان در فضای داخلی است. برگ‌های زرد بامبو در صورتی که تعداد زیادی ندارند حذف کنید؛ زرد شدن تدریجی برگ‌های پیر طبیعی است. گلدان بامبو را در مقابل پنجره‌ای که نور بسیار و مستقیم می‌گیرد قرار ندهید چرا که سبب سوختن برگ و زردی آن‌ها می‌شود. در این شرایط گلدان را به نقطه‌ای با نور کمتر منتقل کنید. اگر گیاه شما در خاک ساکن است باید از وجود کمی رطوبت به طور دائم در خاک مطمئن باشید بامبو برای زنده ماندن به آب زیادی احتیاج ندارد بنابراین آبیاری زیاد سبب پوسیدگی ریشه می‌شود. آبی که برای آبیاری بامبو استفاده می‌کنید ترجیحا فاقد کلر باشد. قرار دادن آب در هوای آزاد یا استفاده از آب تصفیه شده پیشنهاد می‌شود اما به طور کلی بامبو را می‌توانید با آب لوله کشی آبیاری کنید. ظرفی که بامبو را در آن نگه می‌دارد در نقطه‌ای با دمای 35-18 درجه سانتی گراد و نور غیر مستقیم قرار دهید. در طول پاییز و زمستان می‌توانید گلدان را از پنجره فاصله دهید. اعمال کود بیش از اندازه نیز یکی از دلایل زرد شدن برگ بامبو است.

آفات و بیماری بامبو

گاهی حملۀ آفات و بیماری سبب زرد شدن برگ گیاه بامبو می‌شود. شپشک‌های آردآلود، کنه‌ها و عفونت‌های قارچی از جملۀ این موارد هستند.  شپشک‌های آردآلود حشرات کوچک سفید رنگی هستند که باید به صورت دستی و با الکل از بین بروند. اگر متوجه ذرات خاکستری روی گیاه خود شدید، ممکن است یک عفونت قارچی به گیاه شما حمله کرده باشد؛ قسمت‌های آلوده را حذف کنید، ساقه و برگ ها را خشک نگه داشته و گردش هوای محیط را افزایش دهید. کنه‌ها نیز به صورت تارهای سفید رنگ ظاهر می‌شوند و به کمک آب و مواد شوینده از بین می‌روند. اگر صرفا بخشی از ساقه زرد شده احتمال وجود بیماری بسیار است و بخش زرد شده باید حذف شود. شما می‌توانید برای تصمیم بهتر در مقابله با آفات و بیماری‌های گیاه خود با مشاوران  گیاهامی تماس بگیرید.

افزودن ماژول جدید
0%

سبد خرید