منو دسترسی
کود بونسای

کود بونسای

احتمالا تا به حال در برخورد با یک بونسای محو ظرافت آن شده‌اید. پرورش یک درخت به شکل بونسای با کنترل میزان و هدایت رشد آن انجام می‌شود. خم کردن شاخه‌ها، کنترل تغذیه، هرس ریشه و دیگر فعالیت‌ها در مجموع یک درخت بونسای را پدید می‌آورد. اما روند تربیت بونسای هیچ‌گاه به طور کامل متوقف نخواهد شد بنابراین توجه به تغذیه و روند رشد شاخه‌های آن اهمیت بسیاری دارد. در فروشگاه گیاهامی کود مایع مخصوص بونسای در 2 برند فرمول یک و کودینو موجود است. در انتهای این مطلب کمی با بونسای آشنا خواهید شد و سپس سیستم کوددهی آن را مطالعه خواهید کرد.

فیلتر کنید:

محدوده قیمت

0
10000000000
از 0تا 10,000,000,000 تومان
برو

کود بونسای

احتمالا تا به حال در برخورد با یک بونسای محو ظرافت آن شده‌اید. پرورش یک درخت به شکل بونسای با کنترل میزان و هدایت رشد آن انجام می‌شود. خم کردن شاخه‌ها، کنترل تغذیه، هرس ریشه و دیگر فعالیت‌ها در مجموع یک درخت بونسای را پدید می‌آورد. اما روند تربیت بونسای هیچ‌گاه به طور کامل متوقف نخواهد شد بنابراین توجه به تغذیه و روند رشد شاخه‌های آن اهمیت بسیاری دارد. در این مطلب کمی با بونسای آشنا خواهید شد و سپس سیستم کوددهی آن را مطالعه خواهید کرد. کوددهی منظم در طول فصل رشد برای رشد و شادابی بونسای ضروری است به دلیل اینکه درخت‌ها غالبا دارای سیستم ریشه‌ای گسترده برای جستجو به دنبال مواد مغذی هستند، اما از آنجایی که بونسای‌ در گلدان و محیط‌های محدود کاشته می‌شود، به کوددهی کامل برای رشد نیاز دارد.

آشنایی با بونسای

بونسای‌ها درختان و گیاهانی هستند که در گلدان و ظروف مختلف به صورت محدود رشد می‌کنند. بونسای در واقع نوع تربیت و پرورش گیاهان است بنابراین بونسای درختان مختلف را می‌توان ایجاد کرد. این هنر در واقع یک سرگرمی سنتی ژاپنی است و نشان احترام و علاقۀ آن‌ها به طبیعت است. در ابتدا پرورش بونسای تنها در قشر اشرافی رواج داشت و سپس به تدریج دامنۀ آن در میان مردم عادی گسترده شد. امروزه سالانه تعداد زیادی نمایشگاه و رویداد به منظور نمایش و بررسی بونسای‌ها برگزار می‌شود. انواع درختان و درختچه‌ها را می‌توان به طریق بونسای پرورش داد؛ محبوب‌ترین بونسای‌ها کاج، افرا، درختان گلدار مانند گیلاس، آلو یا درختان میوه مانند خرمالو هستند. البته این گونه‌های گیاهی که نام بردیم غالبا در ژاپن استفاده می‌شوند. در دیگر مناطق با توجه به آب و هوا‌ی محلی می‌توان ارقام دیگری را کشت داد. درختان بونسای می‌توانند تا ارتفاع یک متر رشد کنند و یا بسیار کوچک بوده و به اندازه کف دست باشند.

مواد تشکیل دهندۀ کود بونسای

سه عنصر اصلی نیتروژن، فسفر و پتاسیم در تمام کودها وجود دارند. نیتروژن رشد برگ‌ها، ساقه‌ها و به طور کلی رشد اندام هوایی را افزایش می‌دهد. فسفر به رشد سالم ریشه و میوه کمک می‌کند و پتاسیم سلامت گیاه و گلدهی را تضمین می‌کند. پرورش‌دهندگان گل و گیاه نسبت‌های متفاوتی از این سه عنصر را استفاده می‌کنند. در مورد بونسای اما وضعیت کمی متفاوت است؛ علاوه بر سه عنصر اصلی توصیه می‌شود حتما از انواع ریز مغذی‌ها شامل آهن، منگنز، بور، مولیبدون، روی و مس استفاده کنید.

زمان کوددهی بونسای

6-4 ماه پس از اینکه درخت بونسای خود را تهیه کردید می‌توانید برنامۀ کوددهی را آغاز کنید. بیشتر انواع بونسای باید در طول فصل رشد تغذیه شوند؛ اوایل بهار تا اواسط پاییز. کوددهی را به محض بیدار شدن درخت بونسای شروع نکنید، زمانی که اولین نشانه‌های شروع رشد جدید را مشاهده کردید زمان بهتری برای آغاز کوددهی بونسای است. البته برای گیاهان مسن‌تر کود کمتری نیاز است. به طور کلی برنامه کوددهی بونسای به گونه، بازۀ زمانی، مرحله رشدی و میزان سلامت بونسای بستگی دارد. اگر گلدان بونسای خود را در خانه یا محیط‌های بسته با وضعیت محیطی ثابت نگهداری می‌کنید می‌توانید کوددهی را در تمام طول سال ادامه دهید. بهتر است کوددهی را در ساعات اولیۀ صبح پیش از اولین آبیاری انجام شده و سپس به آرامی با اسپری آبیاری انجام شود. توصیه می‌کنیم از آب خنک برای آبیاری بونسای خود استفاده کنید.

انواع کود بنسای

کود مایع مخصوص بونسای از برند فرمول یک، برای رشد و برگ‌دهی انواع بونسای مناسب است و باعث سلامت و شادابی بونسای شما می‌شود. از کود مایع بونسای کودینو که دارای عناصر مهمی همچون نیتروژن، فسفر و پتاسیم و همچنین سایر ترکیبات مغذی است می‌توان برای تقویت کلی گیاه، کمک به برگ‌دهی، رشد ریشه، برگ ها و گل های بونسای استفاده کرد.

  • اگر بونسای شما در گلدهی دچار مشکل است به محض شروع اولین نشانه‌های گلدهی می‌توانید با کودهای فسفر بالا مانند 6-9-7 تغذیه را ادامه دهید.
  • اگر بونسای شما مسن است می‌توانید از کودهایی با نیتروژن بسیار کمتر استفاده کنید.
  • برای پرورش بونسای استفاده از کودهای آهسته‌رهش اهمیت بسیاری دارد. غالبا این کود ها به صورت قطعات جامد کود در سبد‌های کوچک مخصوص به کوددهی بونسای قرار می‌گیرند تا به مرور مواد غذایی را وارد خاک کنند.
  • بونسای در سال‌های اول زندگی نیاز به تشکیل سیستم ریشه‌ای قوی دارد بنابراین وجود فسفر در این سال‌ها ضروری است. در ادامه گیاه نیازمند یک اندام هوایی متعادل است بنابراین وجود نیتروژن کمک بسیار خواهد کرد.

مقدار مصرف کود بونسای

مقدار کودی که مصرف می‌کنید و دفعات تکرار آن بسته به کودی که خریداری می‌کنید متفاوت است. کارخانه‌های تولید کود شیمیایی دارای فرمول و پروتکل متفاوتی هستند بنابراین پس از تهیه کود حتما به دستورات روی بسته‌بندی توجه کنید و یا از واحد فروش مشاوره بگیرید. اما به عنوان یک فرمول کلی برای بونسای در فضای باز شروع کوددهی کمی بیش از شروع فصل رشد بوده و تا اواخر فصل رشد با شیب ملایمی کم می‌شود. اگر بونسای از دورۀ تربیت عبور کرده می‌توانید غلظت کود را کم کنید. از طرفی بونسای گونه‌های گرمسیری معمولا در خانه نگهداری شده و تغییرات فصلی را چندان تجربه نمی‌کنند. این گونه بونسای در تمام طول سال رشد کرده و به طور مداوم بارور می‌شود. برای چنین گیاهی ایجاد تغییرات میزان کوددهی ضروری نیست و در تمام طول سال می‌توان از یک کود با غلظت ثابت استفاده کرد. طبیعتا کوددهی بیش از اندازه به گیاه آسیب می‌رساند. اما میزان کودی که برای هر گلدان بونسای اعمال می‌کنیم چه مقدار است؟ برای کوددهی یکپارچه و استفادۀ تمام ریشه از مواد غذایی بهتر است به کمک یک متر یا خط‌کش طول گلدان را اندازه بگیرید. هر 10 سانتی‌متر از خاک گلدان یک قاشق چای‌خوری کود نیاز دارد. مانند سیستم کوددهی در باغات کود را نزدیک به طوقۀ گیاه نریزید و آن را در اطراف تنه و با فاصله پخش کنید.

تهیه کود بونسای

در بخش فروشگاهی وبسایت گیاهامی  می‌توانید کود بونسای را تهیه کنید. اگر اولین خرید خود را در گیاهامی ثبت می‌کنید از تخفیفات ویژۀ خرید اول بهره‌مند خواهید شد. ثبت سفارش و دریافت محصول در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام خواهد شد. پس از خرید یا پیش از ثبت سفارش نیز می‌توانید از خدمات مشاورۀ تیم گیاهامی استفاده کنید و سوالات خود را در زمینۀ کوددهی یا به طور کلی مراقبت از گیاهان آپارتمانی و فضای باز مطرح کنید

افزودن ماژول جدید
0%

سبد خرید