منو دسترسی
کود کاکتوس و ساکولنت

کود کاکتوس و ساکولنت

کاکتوس‌ها و به طور کلی گیاهان گوشتی طی سال‌های اخیر به یکی از گیاهان محبوب برای نگهداری در خانه یا محیط‌های بسته تبدیل شده‌اند. این گیاهان برای افراد مبتدی یا کودکان انتخاب مناسبی هستند چرا که به راحتی از بین نرفته و طولانی عمر می‌کنند. کاکتوس‌ها و گیاهان گوشتی نیز مانند دیگر گیاهان نیازمند کوددهی، تغذیه، هرس، آبیاری و به طور کلی نگهداری هستند. در ادامه کود مخصوص کاکتوس و ساکولنت را مشاهده خواهید کرد که در فروشگاه گیاهامی عرضه می‌شود. توضیحات بیشتر درباره‌ی گیاهان گوشتی و این کودها را در انتهای همین صفحه می‌توانید مطالعه کنید. 

کود کاکتوس و ساکولنت

کاکتوس‌ها و به طور کلی گیاهان گوشتی طی سال‌های اخیر به یکی از گیاهان محبوب برای نگهداری در خانه یا محیط‌های بسته تبدیل شده‌اند. این گیاهان برای افراد مبتدی یا کودکان انتخاب مناسبی هستند چرا که به راحتی از بین نرفته و طولانی عمر می‌کنند. کاکتوس‌ها و گیاهان گوشتی نیز مانند دیگر گیاهان نیازمند کوددهی، تغذیه، هرس، آبیاری و به طور کلی نگهداری هستند. در ادامه ابتدا گیاهان گوشتی را معرفی کرده و سپس بهترین کود برای گیاهان کاکتوس و ساکولنت را معرفی خواهیم کرد.

ساکولنت و کاکتوس

پیش از شروع توضیحات مربوط به کود کاکتوس و ساکولنت ابتدا مرز میان کاکتوس، ساکولنت و دیگر گیاهان را مشخص کنیم. ساکولنت یا همان گیاهان گوشتی عبارت هستند از گیاهانی که برای مناطق گرم و خشک سازگار شدند و اندام‌ آن‌ها به گونه‌ای تمایز یافته که آب بیشتری ذخیره کند و تبخیر را به کمینه برساند. برای مثال برگ‌های کاکتوس (کاکتوس‌ها زیرمجموعۀ ساکولنت‌ها هستند)، به خار تبدیل شده و وظیفۀ برگ‌ها را انجام می‌دهد. ریشۀ ساکولنت‌ها به طور معمول در نزدیکی سطح زمین در پیرامون گیاه گسترش پیدا می‌کند تا کوچک‌ترین ذرۀ رطوبت را جذب کرده و ذخیره کند. آن چه کاکتوس‌ها را از سایر گیاهان گوشتی متمایز می‌سازد وجود دسته تارهای موسوم به آئرول در روی ساقه آن‌ها است که در اغلب کاکتوس‌ها به خوبی دیده می‌شود ولی در برخی ممکن است بسیار ریز باشد. در برخی کاکتوس‌هایی که خار دارند هر خار از میان گروهی از آئرول‌ها بیرون می‌آید. کاکتوس‌ها گیاهانی چند ساله هستند و دارای شکل‌های گوناگون کروی، ستونی و پهن بوده و بعضی از آن‌ها دارای گل‌هایی می‌باشند که مدت کمی روی گیاه می‌مانند. به طور کلی گیاهان گوشتی نیاز به خاک‌های سبک، آب کم، نور زیاد و محیط به نسبت گرم دارند. از کاکتوس‌های مشهور در ایران می‌توان به اپونتیا اشاره کرد و برای گیاهان گوشتی سانسوریا و خنجری را می‌توان نام برد. پیش از شروع مصرف کود کاکتوس و ساکولنت ابتدا از تعلق گیاه خود به این دسته‌بندی گیاهی اطمینان حاصل کنید.

انواع کود کاکتوس و ساکولنت

کودها به ظاهر عملکرد یکسانی دارند؛ همه‌ی آن‌ها در نهایت عناصر غذایی را به پیکرۀ گیاه می‌رسانند، اما تفاوت کودها در محل جذب آن‌ها، نوع و میزان عناصر غذایی که به خاک وارد می‌کنند، منشاء و میزان ماندگاری آن‌ها می‌باشد. کود کاکتوس و ساکولنت در انواع شکل مایع و گرانول موجود هستند. از دو منبع کود حیوانی و کود شیمیایی می‌توان نیاز غذایی کاکتوس و ساکولنت‌ها را تامین کرد. کودهای حیوانی اگرچه ضرر کمتری داشته و به محیط زیست آسیب نمی‌رسانند اما در صورتی که به طور کامل پوسیده نشده باشند بوی نامطبوعی در محیط ایجاد می‌کنند و یا می‌توانند حامل تخم حشرات و آفات باشند. کودهای شیمیایی در مقایسه با کود حیوانی سرعت تاثیرگذاری بیشتری دارند و به همان نسبت با سرعت بیشتری از خاک شسته می‌شوند.

تمام انواع کودها مزایا و معایبی دارند که انتخاب میان آن‌ها را آسان‌تر می‌کند. با توجه به موقعیتی که از کود استفاده می‌کنید باید انتخاب نهایی را انجام دهید.

کود مایع مخصوص کاکتوس

کودهای مایع را می‌توان در بطری‌های اسپری یا در فرمول‌های غلیظ شده تهیه کرد، این کودها پیش از مصرف باید با آب ترکیب شوند. کودهای مایع به سرعت موادغذایی را آزاد می‌کنند و به سرعت نیز از خاک خارج می‌شوند. کود مایع عموما قیمت کمتری دارد اما میزان مصرف آن نیز در هفته دو مرتبه است. کودهای مایع ماندگاری کمتری نسبت به کود گرانوله دارند بنابراین توصیه می‌شود هنگام خرید حتما به تاریخ تولید و انقضای درج شده بر روی بسته‌بندی توجه کنید. اگر برای کاکتوس و ساکولنت در آپارتمان خود از کود شیمیایی استفاده می‌کنید مراقب حیوان خانگی و یا کودکان خود باشید چرا که لمس و یا بلعیدن آن‌ها آسیب رسان خواهد بود.

کود گرانوله مخصوص کاکتوس

کودهای گرانوله مقرون به صرفه بوده و اعمال آن‌ها نیز آسان است؛ کافی است با خاک گلدان یا باغچه مخلوط شوند. البته استفاده از کودهای گرانوله برای محیط‌های محدودی مانند گلدان توصیه نمی‌شود. پس از آن طی آبیاری به مرور مواد غذایی کود آزاد شده و توسط ریشه جذب می‌شود به این شکل کودها اصطلاحا کودهای کندرهش گفته می‌شود. این مواد دارای پوشش خاصی هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد مواد مغذی را به تدریج در خاک آزاد کنند. تاثیر کود گرانوله نسبت به کود مایع زمان‌بر است و در صورتی که بیش از مقدار استاندارد مصرف شود امکان گیاه‌سوزی وجود دارد. کود گرانوله را هر 6-4 هفته یک مرتبه اعمال می‌کنند چرا که این مواد تا 9 ماه در خاک باقی می‌ماند، بنابراین افزودن تدریجی آن به خاک برای جلوگیری از تجمع مواد توصیه می‌شود.

کود ارگانیک کاکتوس

کودهای ارگانیک مانند ورمی کمپوست دارای مواد مغذی مانند کربن، کلسیم، نیتروژن و منیزیم هستند. آن‌ها همچنین به عنوان یک اصلاح کنندۀ اسیدیتۀ خاک شرایطی را ایجاد می‌کنند که جذب مواد غذایی توسط ریشه راحت‌تر انجام شود. کودهای حیوانی اما ضرر کمتری در صورت بلعیده شدن دارند، اما به دلیل بویی که از خود متصاعد می‌کنند می‌توانند جاذب حیوانات باشند. بنابراین به طور کلی سعی کنید حیوانات خانگی و کودکان خود را از گلدان‌هایی که کوددهی کردید دور نگه دارید.

بهترین کود برای کاکتوس چیست؟

کوددهی در فصل رشد گیاه باعث رشد سالم، رنگ شاداب و گلدهی می‌شود. بهترین ماده‌ی غذایی برای گیاهان گوشتی ترکیب درشت مغذی و ریز مغذی‌ها است. درشت مغزی‌های اولیه در کودهای گیاهی شامل نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. نیاز غذایی هر یک از انواع گیاهان گوشتی متفاوت است و نمی‌توان هیچ نسبت NPK ثابت برای انواع کاکتوس و ساکولنت معرفی کرد اما نسبت 1-1-1 یا 1-2-1 با میزان پتاسیم بیشتر گزینه‌های مناسبی هستند. به طور کلی کاکتوس‌ها نیاز غذایی زیادی ندارند بنابراین برنامۀ غذایی سنگین نیاز نیست. برنامه کوددهی برای کاکتوس و ساکولنت معمولا نصف یا یک چهارم برنامه غذایی دیگر گیاهان آپارتمانی است. کودهای سنگین به خصوص انواعی که دارای نیتروژن زیاد هستند ممکن است سبب ایجاد مشکلاتی در سیستم رشدی گیاهان گوشتی شوند. بنابراین بهترین کود برای کاکتوس‌ها کود کامل رقیق شده است.

زمان کوددهی کاکتوس و ساکولنت

قاعدۀ کوددهی کاکتوس و ساکولنت‌ پیش از شروع فصل رشد یا اوایل شروع فصل رشد است. این بازۀ زمانی برای اغلب گیاهان در فصل بهار است؛ زمانی که دمای روزانه به طور متوسط بیش از 15 درجه سانتی‌گراد است زمان خوبی برای شروع کوددهی محسوب می‌شود. برای گیاهانی که در زمستان رشد فعال دارند بهتر است اواخر پاییز کوددهی را شروع کنید. در فصل پاییز پیش از شروع بارندگی و سرمای هوا نیز می‌توان کوددهی انجام داد. به هیچ عنوان خارج از فصل رشد و زمانی که کاکتوس‌ها در استراحت فصلی هستند آن‌ها را تغذیه نکنید.

نحوه مصرف کود کاکتوس

  • قبل از کوددهی کاکتوس‌های خود ابتدا آن‌ها را آبیاری کنید تا کود به طور یکنواخت در خاک پخش شود. تجمع کود در نقاط خاصی از خاک می‌تواند سبب سوختگی ریشه شود.
  • اگر از کود مایع برای تغذیۀ کاکتوس و ساکولنت در گلدان استفاده می‌کنید توصیه می‌شود نیم یا یک چهارم از غلظت درج شده بر روی بسته‌بندی را اعمال کنید.
  • اعمال کود بیش از اندازه سبب تضعیف ریشه و رشد کند کاکتوس می‌شود.
  • اگر از ترکیب 10-10-10 یا 5-10-10 استفاده می‌کنید کافی است یک قاشق غذاخوری کود را در یک ظرف 4 لیتری آب حل کنید و از محلول حاصل برای آبیاری گیاه استفاده کنید.
  • از محلول حاصل مقداری استفاده کنید که خاک گلدان کاملا مرطوب شود. کود-آبیاری را به آرامی انجام دهید به محض خروج اولین قطرات محلول از حفره‌های زهکش گلدان آبیاری را متوقف کنید.
  • وعدۀ بعدی آبیاری را بدون کود انجام دهید.

چه اتفاقی خواهد افتاد اگر کوددهی کاکتوس و ساکولنت انجام نشود؟

در حقیقت مشکل چندانی پیش نخواهد آمد. در صورت کوددهی این گیاه می‌تواند با سرعت بیشتری رشد کند و ظاهری شاداب‌تر داشته باشد، اما بدون تغذیه نیز به رشد خود ادامه خواهد داد. بنابراین کوددهی به ساکولنت و کاکتوس‌هایی که قصد دارید در ابعاد کوچک نگه دارید توصیه نمی‌شود. رشد بسیار گیاهان داخل یک تراریوم کوچک مطلوب نخواهد بود. همچنین به طور کلی می‌توان گفت گیاهان گوشتی یا کاکتوس‌هایی که در طبیعت رشد می‌کنند نیازی به کوددهی ندارند چرا که ریشۀ این گیاهان معمولا به قدر کافی برای دریافت مواد غذایی گسترش پیدا خواهد کرد.

تهیه کود کاکتوس و ساکولنت

در بخش فروشگاهی وبسایت گیاهامی  علاوه بر کود کاکتوس می‌توانید  انواع کود را برای گیاهان خود تهیه کنید. اگر اولین خرید خود را در گیاهامی ثبت می‌کنید از تخفیفات ویژۀ خرید اول بهره‌مند خواهید شد. ثبت سفارش و دریافت محصول در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام خواهد شد. پس از خرید یا پیش از ثبت سفارش نیز می‌توانید از خدمات مشاورۀ تیم گیاهامی استفاده کنید و سوالات خود را در زمینۀ کوددهی یا به طور کلی مراقبت از گیاهان آپارتمانی و فضای باز مطرح کنید


افزودن ماژول جدید
0%

سبد خرید