منو دسترسی
خاک‌های مخصوص

معرفی و فروش انواع خاک مخصوص 

اگر بستر کشت گیاه را با ظرف غذای خودمان مقایسه کنیم، تشریح خاک مخصوص و تفکیک آن از خاک‌های عمومی آماده کاشت آسان‌تر خواهد شد. یک ظرف غذای عادی برای غالب انسان‌ها قابل مصرف می‌باشد اما اگر فردی دارای وضعیت استثنائی باشد رژیم غذایی متفاوتی را پیش می‌گیرد، به همین ترتیب نمی‌توان خاک‌های عمومی آماده کاشت را برای گیاهی با عادات رشدی و فیزیولوژی خاص به کار برد. خاک مخصوص ارکیده، بنفشه آفریقایی، دیفن باخیا یا کاج مطبق خبر از سیستم ریشه‌ و رشدی خاص این گیاهان می‌دهد؛ در ادامه خاک‌ مخصوص ارکیده، کاکتوس و انواع خاک‌های تخصصی را مشاهده خواهید کرد که در فروشگاه گیاهامی عرضه می‌شود. توضیحات بیشتر دربار این خاک‌های تخصصی را در انتهای همین صفحه می‌توانید مطالعه کنید.


خرید انواع خاک مخصوص

فیلتر کنید:

محدوده قیمت

0
200000
از 0تا 200,000 تومان
برو
لیست محصولات :

معرفی انواع خاک مخصوص

اگر بستر کاشت گیاه را هم قطار ظرف غذایی برای انسان در نظر بگیریم تشریح خاک مخصوص و تفکیک آن از خاک‌های عمومی آماده کشت آسان‌تر خواهد شد. یک ظرف غذای عادی برای غالب انسان‌ها قابل مصرف می‌باشد اما اگر فردی دارای وضعیت استثنائی باشد رژیم غذایی متفاوتی را پیش می‌گیرد، به همین ترتیب نمی‌توان خاک‌های عمومی آماده کاشت را برای گیاهی با عادات رشدی و فیزیولوژی خاص به کار برد. خاک مخصوص دیفن باخیا یا کاج مطبق خبر از سیستم ریشه‌ و رشدی خاص این گیاهان می‌دهد؛ در ادامه خاک‌ مخصوص ارکیده، کاکتوس و انواع خاک‌های تخصصی را معرفی می‌کنیم.


خاک مخصوص ارکیده

دسته‌ای از گیاهان با نام اپی فیت طبقه‌بندی شده‌اند. اپی‌ فیت‌ها گیاهانی هستند که برای زندگی به سطح دیگر گیاهان نیاز دارند البته که زندگی انگلی ندارند؛ انگل‌ها برای دریافت غذا و ادامه‌ی زندگی به موجود زنده‌ی دیگری نیاز دارند در صورتی که گیاهان اپی فیت مانند ارکیده‌ها تنها نیاز به حمایت فیزیکی دیگر گیاهان دارند. با توجه به این توضیحات احتمالا دشواری پرورش ارکیده‌ها در محیط‌های آپارتمانی را درک می‌کنید. ایجاد بستری برای رشد ارکیده که شبیه ساز محیط زندگی اصلی آن باشد کمی دشوار است، بنابراین به هیچ عنوان نمی‌توان از خاک‌های آماده کاشت برای نگهداری ارکیده در گلدان استفاده کرد. هنگام تهیۀ بستر کاشت برای ارکیده موارد زیادی اهمیت دارند؛ مهم‌ترین مورد انتخاب بستری است که آب و اکسیژن را برای ریشه‌های ارکیده فراهم کند. در عین حال خاک مخصوص ارکیده باید زهکشی کافی برای تخلیۀ سریع آب از خاک داشته باشد تا از پوسیدگی ریشۀ آن جلوگیری شود. ذرات درشت بستر کشت و ترکیب مناسبی از اجزا استریل شده می‌تواند انتخاب مناسبی برای ارکیده باشد. خاک مخصوص ارکیده دارای درصد بالایی پوست درختان برای افزایش ماندگاری، تخلخل بستر و بهبود زهکشی؛ کوکوچیپس و پوست نارگیل برای جذب بهتر آب و تهویه هوا در بستر کشت؛ پیتماس به منظور کمک به حفظ آب در بستر کشت و کود گرانوله برای تامین عناصر غذایی مورد نیاز ارکیده است. برای خرید خاک مخصوص ارکیده حتما به فروشگاه‌های کشاورزی مراجعه کنید و خاک استریل شده تهیه کنید. چرا که ارکیده به آلودگی بستر کشت بسیار حساس است.


خاک مخصوص کاکتوس

همانطور که می‌دانید کاکتوس‌ها گیاهان بسیار مقاومی در شرایط حداکثری و حداقلی هستند و در طیف وسیعی از شرایط محیطی به رشد خود ادامه می‌دهند. با این حال بسیار شاهد از بین رفتن کاکتوس‌ها در گلدان‌های خانگی بود‌ه‌ایم. اصلی‌ترین دلیل پژمردگی یا مرگ کاکتوس‌ها پوسیدگی در اثر خفگی ریشه است. عموما سه عامل سبب خفگی ریشه می‌شود؛ انواع آفت و بیماری، آبیاری بسیار، بستر کشت نامناسب. بستر کشت مخصوص کاکتوس تفاوت‌هایی با ترکیبات معمول خاک گلدان دارد. در ادامه تفاوت این دو بستر را شرح می‌دهیم تا دلیل تاکید تیم گیاهامی بر تهیۀ خاک مخصوص کاکتوس، مشخص شود.


زهکشی خاک کاکتوس

بستر آماده کاشت و به طور کلی خاکی که عموما در گلدان وجود دارد رطوبت را بیشتر از خاک مخصوص کاکتوس حفظ می‌کند. رطوبت بیش از اندازه می‌تواند منجر به پوسیدگی ریشه در انواع گیاهان شود اما کاکتوس‌ها حساسیت بسیار زیادی به این مسئله دارند. خاک مخصوص کاکتوس آب اضافی را به سرعت تخلیه می‌کند. در صفحه بستر کاشت در زمینۀ سرنوشت آب وارد شده به خاک اطلاعات بیشتری کسب کنید.

اجزا تشکیل دهنده خاک کاکتوس

خاک گلدان از موادی مانند پیت‌ماس، پوست درخت کاج، ورمیکولیت، پرلیت و کوکوپیت تشکیل می‌شود. خاک مخصوص کاکتوس عمدتا حاوی پوکه معدنی، شن در سایزهای متفاوت و پرلیت است. کاکتوس نیاز غذایی بالایی نداشته و تنها چند مرتبه کوددهی در طول تابستان رشد و شادابی کاکتوس را تضمین می‌کند.

تراکم خاک کاکتوس

وجود موادی مانند پوکه ار فشردگی خاک و خفگی ریشه جلوگیری می‌کند، بنابراین هنگام تهیه خاک کاکتوس حتما از وجود شن و پوکه اطمینان حاصل کنید. تراکم بالای خاک تهویۀ و جریان هوا در بستر کاشت را مسدود می‌کند.


خاک مخصوص بونسای

تماشای یک درخت مینیاتوری در آپارتمان و محیط‌های داخلی بسیار لذت بخش است اما نگهداری از بونسای نیازمند صرف زمان و دقت است. یکی از وجوه کنترل رشد گیاه و تربیت شدن آن به شکل بونسای کنترل رشد و توسعۀ ریشه است، بنابراین کنترل عناصر غذایی و ترکیبات بستر کشت اهمیت بسیار دارد. خاک مخصوص بونسای حاوی آکاداما، پوکه معدنی، شن و ماسه و درصدی ترکیب خاک گلدان است. از آنجا که تغذیۀ بونسای در رشد و شادابی آن تاثیر بسیار دارد خاک مخصوص بونسای معمولا فاقد موادغذایی کافی بوده و پرورش دهنده آن با توجه به سیستم رشدی که برای آن تعریف کرده است رژیم غذایی مشخصی را اعمال می‌کند. از این رو پیشنهاد می‌شود برای سلامت این گیاه از کودهای مخصوص بونسای که به شکل مایع و پودری عرضه می‌شوند، استفاده شود. 


خاک مخصوص بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی از حساس‌ترین گیاهانی است که می‌توانید در خانه پرورش دهید. این گیاه به شدت به تغییرات رطوبت و اسیدیته واکنش نشان می‌دهد. به همین دلیل استفاده از ترکیبات معمول خاک گلدان یا خاک آماده کشت برای این گیاه پیشنهاد نمی‌شود و بهترین راه تهیه خاک مخصوص بنفشه آفریقایی است تا گیاه شما ترکیب مناسبی از مواد غذایی را با سطح مناسبی از جریان هوا و رطوبت دریافت کند.  توصیه شده برای خاک بنفشه آفریقایی 5/6 تا 8/6 می‌باشد؛ بنابراین درصد زیادی از خاک مخصوص بنفشه آفریقایی را پیتماس تشکیل می‌دهد. در صفحه‌ی بستر کاشت اطلاعات تکمیلی پیتماس را مطالعه کنید. دو قسمت پیتماس، یک قسمت خاک باغچه و یک قسمت پرلیت یا ماسه و ورمی‌کولیت، ترکیب مناسبی برای کاشت بنفشه آفریقایی در گلدان است. البته ترکیب خاک این گیاه و ارکیده به نظر مشابه هستند اما نیاز غذایی این دو گیاه متفاوت بوده و نمی‌توان بستر کشت هر یک را برای دیگری استفاده کرد.


خرید خاک مخصوص گلدان

بسیاری از خاک‌های بسته‌بندی با نام خاک تخصصی یا خاک مخصوص به فروش می‌رسند اما از کیفیت کافی برخوردار نیستند. هنگام خرید خاک مخصوص حتما ابتدا ترکیبات موجود در آن را مطالعه کرده و پیش از مصرف از استریل بودن آن اطمینان حاصل کنید. در هر کجای کشور که هستید، برای خرید خاک‌های تخصصی کافی است به بخش فروشگاهی وبسایت گیاهامی مراجعه کرده و سفارش خود را ثبت کنید. غالبا مراجعین هنگام خرید در تخمین حجم خاک مورد نیاز خود دچار مشکل می‌شوند؛ برای جلوگیری از مشکلات کمبود خاک و یا صرف هزینۀ اضافی برای خرید خاک مازاد کافی است ارتفاع و قطر دهانۀ گلدان‌های مورد نظر خود را اندازه بگیرید. سپس با توجه به شکل هندسی گلدان‌ها حجم هر یک را حساب کرده و در انتها اعداد حاصل را با یکدیگر جمع بزنید. عدد به دست آمده حجم خاکی است که در نهایت احتیاج دارید. در فروشگاه گیاهامی هنگام انتخاب محصول در بخش جزئیات محصول حجم مورد نظر خود را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که برخی اجزا خاک پس از جذب آب حجیم شده و برخی به مرور فشرده می‌شوند، علاوه بر این حجمی که ریشه گیاه اشغال می‌کند نیز موجب خطای جزئی در محاسبه می‌شود اما در نهایت این روش موجب کاهش حداکثری هزینه‌ها خواهد شد.

افزودن ماژول جدید
0%

سبد خرید